Przedstawiona do publicznego odbioru monografia jest opracowaniem zbiorowym, wykonanym przez zespół pracowników katedry Turystyki i Rekreacji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Określony zakres omawianych zagadnień można spotkać we wcześniej wydanych pozycjach literatury, jednak w tej monografii spełniają one w zasadzie rolę bazy, na której zbudowano nową wizję zarządzania usługami transportowymi w turystyce.
Dla lepszej komunikatywności przekazu zakres merytorycznych rozważań ograniczono do kilku wybranych rodzajów transportu, to jest usług związanych z transportem kołowym, kolejowym, lotniczym oraz wodnym. Analizując i oceniając ten zakres zagadnień starano się nie tylko scharakteryzować aktualną podaż, poziom nowoczesności, jakości, dostępności oraz stopień przydatności usług i środków transportowych dla turystyki, lecz także wykazać zachodzące w tym procesie nowe przemiany.
W takiej konwencji jednym z ważniejszych celów opracowania było wykazanie nie tylko stopnia konwergencji środków i programów transportowych, lecz także ich koherentności w odniesieniu do potrzeb, oczekiwań i możliwości atrakcyjnego wykorzystania w turystyce.